Felszerelés

Tárgyi feltételek
Az intézmény szociális, kulturális környezete biztosítja a gyermekek fejlődéséhez szükséges egészséges és biztonságos környezetet.
A tárgyi környezet meghatározó szereppel bír a gyermek fejlődésében, rendelkezni kell az óvodának a programnak megfelelő tárgyi feltételekkel.
Óvodánk tárgyi – anyagi felszereltsége az alapfeladatok ellátásához megfelelő színvonalú. A szükséges anyagok és eszközök eltérő mennyiségben és minőségben állnak rendelkezésre. Pótlásukat, felújításukat az anyagi lehetőségek függvényében, ésszerű, takarékos gazdálkodással biztosítjuk.
Az épületek folyamatos karbantartást igényelnek, állagmegóvásáról a fenntartó önkormányzat a lehetőségekhez mérten gondoskodik.
A gyermekek életének megszervezéséhez biztonságos, egészséges, esztétikus környezetet biztosítunk.
Évente augusztus végén munkavédelmi bejárást tartunk az intézményvezető helyettessel és a munka-és tűzvédelmi felelőssel, melyen az esetleges hiányosságokat, veszélyforrásokat összegyűjtjük és továbbítjuk a fenntartó felé.

Nevelő munkánk során az udvar maximális kihasználtságával biztosítjuk, a gyermekek egyik alapvető testi szükségletének, a mozgásigényeinek kielégítését. Ez az a hely, ahol a gyermekek az időjárás lehetőségeihez képest, a legtöbb időt töltik. Lehetőséget ad arra, hogy a gyermekek kisebb- nagyobb társaikkal együtt tudjanak játszani.
A hatalmas fák, melyek szinte az udvar jelentős részét beárnyékolják, különösen a meleg nyári napokban bizonyulnak nagyon hasznosnak, mert védik a gyermekeket a nap káros hatásaitól. Fedett, takaróponyvával ellátott homokozó, babaház, mókuskerék, ütéscsillapítóval védett csúszda, mászóka, libikóka, lengő hinta mind-mind a gyermek mozgásigényének kielégítését, edzését szolgálja.
A kerti zuhanyzó, pára kapu, napvitorla segítségével a meleg nyári napokon eleget tudunk tenni a gyermekek pancsolási igényeinek. (A hőség és UV védelemmel kapcsolatos intézkedési terv magába foglalja a részletes tudnivalókat)
Az udvarunkon fedett terasz is található, mely alkalmas az udvaron történő étkezésre és egyéb tevékenységekre.
Az udvar akkor tölti be funkcióját, ha a gyermekek évszaktól és időjárástól függően a lehető leghosszabb időt tölthetik kint.
Az udvaron napos és árnyékos játszórész, füves és betonos felület, homokozó, mozgásfejlesztő udvari játékeszközök állnak a gyermekek rendelkezésére.
Az udvar területén, különösen a fokozott figyelmet igénylő udvari játékeszközöknél állandó felnőtt jelenlétet biztosítunk azért, hogy a gyermekek bármikor segítséget tudjanak kérni.

A gyermekeket arra neveljük, hogy az udvaron való tartózkodás során fokozottan vigyázzanak maguk és társaik testi épségére, szóljanak az óvó néninek, ha baj van. Az udvari játszószereket, homokozót rendeltetésének megfelelően használják.
Ennek érdekében az óvodánkban a megbízott személyek a vezetővel rendszeresen ellenőrzik, és havonta dokumentálják az udvari játékok állapotát.
A biztonság érdekében a kaput zárva tartjuk. Gyerekek az udvarról az épületbe csakis akkor mehetnek be, ha jelzik azt az óvodapedagógusnak, és felnőtt kíséri be őket a mosdóba, öltözőbe.

Az óvoda helyiségei:
Az óvoda helyiségeinek bútorzata és berendezési tárgyai biztosítják a gyermek fejődéséhez szükség egészséges biztonságos környezetet. A gyermekek által használt tárgyi felszereléseket számunkra hozzáférhető módon és biztonságosan helyezzük el. Megtanítjuk a gyerekekkel a tárgyak, eszközök rendeltetésszerű használatát, bevonjuk őket a csoportszoba rendezésébe, díszítésébe, rendben tartásába. Az audiovizuális eszközöket csak óvodapedagógus felügyelete mellett használhatják.

Csoportszobák: Az óvoda épületében 3 csoportszoba található, ezek tágasak, világosak minden tekintetben megfelelnek az előírásoknak, jól felszereltek, a rendeltetésnek megfelelnek.
A csoportszobák parkettásak, falaik világos pasztellszínűek, korszerű, energiatakarékos neon-világítással, földgázos központi fűtésrendszerrel ellátottak. A gyermekek itt játszanak, étkeznek, pihennek. A foglalkoztató csoportszobák bútorzatát hangulatos galériák, tölgy asztalok és székek, színes TV, DVD, CD lejátszó teszi hangulatosabbá. A régi bútorok cseréje megtörtént. Mindezek megvásárlásához segítséget kaptunk a fenntartó önkormányzattól, pályázatok révén, valamint az “Adácsi Óvodásokért Alapítvány” támogatásából, melyet a gyermekek testi-szellemi fejlődését elősegítő tárgyi feltételek biztosítása céljából hoztunk létre.

• Az óvoda feltételrendszere befolyásolja a gyermekek egészséges életmódjának szintjét. Az egészségügyi előírásoknak megfelelő, esztétikus és biztonságos, nyugtató hatású, színharmóniát árasztó, gazdag tárgyi környezetet alakítunk ki, mely jó alapot ad az óvoda nevelőmunkájához.
• Az óvodás gyermek saját testi gondozásának megtanítása és mozgásigényének kielégítése csak egészséges környezetben történhet. Ennek érdekében a dajkák munkájához tartozik a mindennapos portalanítás, felmosás, fertőtlenítés, szellőztetés a higiéniás szabályok betartatása a gyermekkel.
• Az óvoda épületét a nevelési, fejlesztési feladatok megvalósításának figyelembevételével célszerűen és esztétikusan rendezzük be. A több funkciót betöltő csoportszobát alkalmassá tesszük a szabad játékra, a tevékenységek végzésére, az étkezésre, az alvásra és a pihenésre.
• A csoportszoba barátságossá, otthonossá, esztétikussá tétele biztosítja a gyermekek jó közérzetét, s egyben jó mintát is ad. Az esztétikus dekorációval az ízlésközvetítést biztosítjuk.
• A csoportszoba részeként az adottságoknak megfelelően többféle tevékenységhez alakítunk ki helyeket pl.: mesesarok, rajzoló- festő- kézimunkázó hely, építésre alkalmas terület).
• Az óvodai csoportszobákban ovigalériát rendezünk be, amelynek célja a műalkotásokkal történő állandó kapcsolat megléte, valamint a gyönyörködés, rácsodálkozás élménye.

Öltözők, mosdók: Az óvodás gyermekek két öltözőt használnak, a nagyobbik öltözőben két csoport, a kisebbik öltözőben egy csoport került elhelyezésre.
Az öltözők berendezése, világítása, fűtése, minden feltételt biztosít a nyugodt öltözéshez, vetkőzéshez. Minden gyermek a saját öltözőszekrényét, a mosdóban saját törölközőjét, fogkeféjét, fogmosó poharát használja.  A mosdóban megfelelő méretű eszközök segítik a szükségleteik kielégítését. A mosdó és az öltöző rendjének megőrzésére szoktatjuk a gyermekeket. Fokozottan figyelünk a csoportok összetorlódásának elkerülésére, a gyermekcsoportok előzetes beosztás alapján használják a mosdót.
• Környezettudatos szemlélet kialakítása érdekében takarékos víz felhasználásra, a vízszennyezés mértékének csökkenésére, a játék tevékenység alatt keletkező papírhulladék csökkentésére hívjuk fel figyelmüket. A környezettudatos magatartást személyes példaadással is közvetítjük.
• Az öltözőkben a nyugodt vetkőzéshez, öltözéshez megfelelő világításról, fűtésről, szellőztetésről gondoskodunk. Az öltözőkben a gyermeknek külön, jellel ellátott ruhás zsákja és cipőtartó helye van; minden gyermeknek külön, jellel ellátott szekrénye van, a cipőket a padok alatt tároljuk.
• A mosdóban megfelelő méretű eszközök biztosításával segítjük a szükségletek kielégítését.
• Minden gyermeknek külön fogmosó felszerelése, fésűje van.

„Zártudvar”: elnevezésű tornaszoba zsibongóként is működik, valamint esetleges kiállítások, ünnepségek, rendezvények megszervezésére is alkalmas. A zárt udvar felújítása nagyon rég tervezett feladat volt az intézményben, mely a 2021/2022-es nevelési évben megvalósult. A zártudvaron található eszközök biztosítják a gyermekek szabad mozgásigényének kielégítését, edzését. Szellőztetése megoldott, világítás és fűtés a folyosóról biztosított. Az itt tartózkodás során a balesetek elkerülése végett a megfelelő magtartásforma kialakítására fokozott gondot fordítunk.
• A szervezett mozgásos tevékenységeket mindig nyitott ablaknál, folyamatos szellőztetés mellett végezzük.

Az étkeztetést melegítő konyha segítségével biztosítjuk.


A 11/ 1994. (VI. 8.) MKM rendelet 7. számú mellékletében szereplő, kötelező helyiségek, eszközök, és felszerelések jegyzéke meghatározza a program végrehajtásához szükséges feltételeket.

Rendelkezünk a 20/2012.(VIII.31.) EMMI rendeletben meghatározott minimum tárgyi felszerelésekkel, melyet leltár szerint nyilvántartunk.
A foglalkoztató szobák és helyiségek berendezése igazodik nevelési programunk cél és feladatrendszeréhez. A hangulatos játéksarkok” kuckók”, galériák, lehetőséget teremtenek a kis és nagy terek szükség szerinti kialakítására. A rendelkezésünkre álló egyéb – a játékos tanulást is segítő eszközeink és felszereléseink – megfelelő színvonalúak, munkánk fontos feltételei. Az óvoda berendezési tárgyai épületben, udvaron, a gyerekek fejlesztésének eszközei, a fejlődést szolgáló környezet elemei, melyek a gyerekek sokféle egyéni és közös tevékenységét szolgálják. A berendezési tárgyak színei, formái, harmóniája az esztétikai igény lehetővé válását segítik. A berendezések alakíthatósága a lehetővé teszi gyermekek kreativitásának fejlesztését. A gyermekek által használt tárgyi eszközök hozzáférhető és biztonságos elhelyezését mindig szem előtt tartjuk.
A külső és belső környezet célszerű és esztétikus továbbfejlesztése az elkövetkezendő évek további feladatainak egyike. Pedagógiai programunk megvalósításához szükséges eszközök beszerzéséhez a pénzügyi forrást a fenntartó biztosítja, a mindenkori költségvetés alapján. Pályázati és alapítványi erőforrásból is igyekszünk gyarapítani felszerelésünket.

A következő sajátos eszközök, játékok, tárgyak egészítik ki a meglévő készleteket:
• Esztétikus babaszobák, puha párnák, meleg szőnyegek, bábok, könyvek, gyertyák, magnó, televízió minden csoportszobában.
• Hangszerek: furulya, metalofon, dob, ritmusbot, csörgő, triangulum, cintányér, kisebb-nagyobb csengő, népi hangszerek, gyermekek, óvónők által barkácsolt ritmushangszerek, hangsíp vagy hangvilla, szimbólumok a tanult dalokról.
• Képalakításhoz különböző méretű rajzlapok, színes papírok, festékek, színes ceruzák, zsírkréták, pasztellkréták, filctollak, viaszkréták, fonalak, anyagok, madzagok, esztétikus eszköztároló lehetőségek. A csoportszobákban a gyermeki munkáknak kialakított parafa táblák kerültek a falakra, melyre a gyermekek kitűzhetik a rajzaikat.
• Plasztikai munkához gyurma, fadarabok, termések, magok, kavicsok, szövőkeret, fonalak.
• Esztétikus ovi-galéria minden csoportban.
• Videokamera és/vagy fényképezőgép, video-, és magnófelvétel lejátszási lehetőség: a gyermekek önmegismeréséhez, zenei élményközvetítéshez, az óvoda ünnepeinek rögzítéséhez, a felvételek többszöri megtekintéséhez.
• Mozgásfejlesztő eszközök, különböző kézi szerek (pl.: különböző méretű labdák, babzsákok, kisebb-nagyobb karikák, rövidebb-hosszabb szalagok, botok, különböző színű kendők, zászlók, gólyaláb, billegők, lépegetők, habszivacs mozgásfejlesztő készlet, Greiswald készlet, bordásfalak, padok…  stb.).
• Szakkönyvek, módszertani kiadványok.

 

Címünk:

3292 Adács, Akácfa u. 3.

Nyitva tartunk

Hétfő - Péntek: 07:00 - 17:00